Új könyvek a Filozófia Tanszék oktatóitól

Utolsó módosítás: 2017. július 06.

Az elmúlt hónapokban három olyan, részben filozófiai témájú kiadvány jelent meg, amelyben tanszékünk oktatói vagy szerzőként, vagy szerkesztőként működtek közre.

Schwendtner Tibor: Heidegger és a nemzetiszocializmus című tanulmánykötete a L'Harmattan Kiadónál jelent meg. A kötetben megjelent írások Heidegger politikai működésének olyan fontos aspektusait vizsgálják, mint a szerepvállalás politikai háttere, a német egyetem megújításának filozófiai megújításának filozófiai megalapozása, a 30-as évek második felében kifejtett nácizmuskritika. A szerző a felmerülő módszertani kérdéseket is megpróbálja megválaszolni. A kötet hátterét Heidegger 2014-ben megjelent jegyzetfüzetei (Schwarze Hefte) alkotják, mivel megjelenésük és tartalmuk gyökeres fordulatot hozott a nemzetközi Heidegger-kutatásban és recepcióban.
Szintén a L'Harmattan kiadónál jelent meg Schwendtner Tibor szerkesztésében a Hatalom és filozófia – hermeneutikai, fenomenológiai megközelítések című tanulmánykötet. A könyv témái: a politikum dimenziói, a filozófia praxisa Heideggernél, Heidegger és a nemzetiszocializmus, filozófusok a náci Németországban. A kötetben tanszékünk több oktatójának jelent meg tanulmánya: Kicsák Lóránt: A heideggeri aktív filozófia módszertani alapjai; Loboczky János: Miért Platón? – Gadamer Platón-értelmezései a az 1930-as és 40-es években; Schwendtner Tibor: A szabadságelvű Heidegger- értelmezés vége? – A Fekete Füzetek és következményei.
A Líceum Kiadónál jelent meg Ollé János szerkesztésében az Egyetem – Eszme és valóság című kötet, amely a hasonló című, 2016-ban megrendezett konferenciasorozat alapján készült. A könyvben tanszékünk két oktatójának is megjelentek írásai: Schwendtner Tibor: A német egyetemeszme dilemmái. Heidegger, Jaspers és a humboldti hagyomány; Loboczky János: Az egyetem és a Bildung (képzés, műveltség) eszméje Gadamer hermeneutikájában.